بلاگ

بهترین سنگ‌ های نما

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 5, 2020

بهترین سنگ‌های نما

امروزه با توجه به رقابتی که بین سازندگان و طراحان وجود دارند، هر کدام از آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا با به کارگیری متریال‌ها و سبک‌های مدرن و کلاسیک برای زیبا تر جلوه دادن نمای خارجی و داخلی ساختمان استفاده کنند و محیطی مناسب و آرامش بخش برای زندگی انسان فراهم سازند. نمای بیرونی ساختمان تنها بخشی از یک ساختمان است که در معرض عموم قرار دارد و مورد قضاوت مردم قرار می‌گیرد. در واقع نمای خارجی ساختمان شناسنامه‌ی آن است و نام ساختمان می‌تواند برگرفته از آن باشد. نمای ساختمان علاوه بر اینکه از بنا در برابر عوامل محیطی مختلف محافظت می‌نماید باعث جذابیت و زیبایی منحصر به فرد آن نیز می‌شود. در طراحی نمای ساختمان، از متریال‌های متنوعی هم چون انواع سنگ، چوب، آجر و… استفاده می‌شود که هر کدام به نوبه‌ی خود ویژگیها و مزیت‌هایی دارند. از بین تمام این‌ها سنگ تنها متریالی است که از گذشته تا کنون مورد استفاده بوده است و دوام و مقاومت بالای آن همواره مورد توجه بوده است. در مطلب ” بهترین سنگ‌های نما “ به بررسی انواع سنگ‌های نما و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم. اگر به این موضوع علاقه دارید در ادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

ویژگی‌های سنگ نما

ویژگی‌های سنگ‌های مناسب نما را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • سنگ نما باید فاقد هر گونه ترک و پوسیدگی باشد.
  • سنگ نما باید مقاومت خمشی و کششی مناسبی داشته باشد.
  • سنگ نما باید در برابر تغییرات جوی مقاوم باشد.
  • سنگ نما باید در برابر تابش نور خورشید مقاوم باشد و رنگ خود را از دست ندهد.
  • سنگ نما باید فاقد تخلخل باشد.
  • سنگ نما باید دارای ضخامت و قطر مناسب برای اسکوپ کردن باشد.

سنگ‌های نمای پرطرفدار

  • سنگ تراورتن در مقایسه با دیگر سنگ‌های مورد استفاده در نما، قابلیت بیشتری در نمای ساختمان دارد. این سنگ به دلیل ساختار متخلخل چسبندگی خوبی با ملات دارد و سخت از نمای ساختمان جد می‌شود و در ضمن نسبت به سایر سنگ‌های نما سبک تر است. سنگ تراورتن تنوع رنگی بالایی دارد و به دلیل برش آسان و قابلیت ابزار روی آن، این سنگ از جمله پر مصرف ترین سنگ‌های نما در ایران و جهان می‌باشد. این سنگ به دلیل ساختار متخلخلی که دارد، گزینه‌ی مناسبی برای مناطقی که سرما و یخبندان دارند نیست. قیمت این نوع سنگ به نوع رنگ و معدن سنگ بستگی دارد و عموما سنگ‌های تراورتن سفید هم چون تراورتن عباس آباد، تراورتن آتش کوه، تراورتن دره بخاری و تراورتن ابیانه گران تر می‌باشند.
  • سنگ گرانیت از جمله سنگ‌های آذرین می‌باشد و مشخصه‌ی اصلی آن مقاومت بالای این سنگ می‌باشد. این سنگ به دلیل چگالی بالا و جذب آب بسیار پایینی که دارد، چسبندگی خوبی با ملات ندارد و به همین سبب اگر به وسیله دوغاب نصب شود باید بوسیله‌ی گیره اسکوپ مهار گردد. این سنگ به شکل سابیده در نمای مدرن استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این سنگ در نما به مقاومت فشاری بالا و اینکه این سنگ آلودگی هوا را جذب نمی‌کند می‌توان اشاره کرد. قیمت سنگ گرانیت سفید نسبت به سنگ گرانیت مشکی، قرمز و سبز کم تر می‌باشد.
  • سنگ سند استون یا ماسه سنگ متشکل از کانی‌های مختلفی هم چون سیلیس، اکسید آهن، کربنات کلسیم و دولومیت می‌باشد. این سنگ‌ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده و جذب آب خوبی دارند و در کنارش از ساب پذیری پایینی برخوردار می‌باشند و به همین دلیل چسبندگی خوبی با ملات ندارند و باید از گیره‌ی اسکوپ برای نصب استفاده شود. سند استون‌ها در کشور ما ایران، تنوع رنگی ندارند و اغلب به رنگ‌های زرد، خاکستری و قهوه‌ای دیده می‌شوند. این سنگ مناسب نماهای مدرن می‌باشد و غالبا با سنگ سفید، آجر و چوب ترکیب می‌شود. قیمت این سنگ نسبت به سنگ گرانیت و تراورتن مناسب تر می‌باشد.

سنگ نمای مناسب باید بر اساس ناحیه و موقعیت جغرافیایی انتخاب شود و این نکته باید حتما در نظر گرفته شود. اگر مطلب ” بهترین سنگ‌ های نما ” برای شما جالب توجه بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما به وب سایت ” مگا استون “ مراجعه فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *