بلاگ

سنگ اسلب بوک مچ چیست؟

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 5, 2020

سنگ اسلب بوک مچ چیست؟

سنگ اسلب بوک مچ، از آن دسته سنگ‌های اسلب است که امروزه بسیار پر طرفدار و رایج شده است. در واقع به نحوه چیدمان دو یا چند سنگ که در کنار هم قرار می‌گیرند، بوک مچینگ گفته می‌شود که یک طرح واحد و قرینه را تشکیل می‌دهند، به طوری که نقوش روی هر سنگ با سنگ مجاور خود قرینه می‌باشد. بوک مچ در اصطلاح به معنی کتاب باز شده می‌باشد. از کنار هم قرار گرفتن دو سنگ اسلب در کنار هم و به صورت قرینه، سنگ اسلب بوک مچ ایجاد می‌شود. در واقع با کنار هم قرار گرفتن دو سنگ اسلب در کنار هم، تصویر کاملی از نقش سنگ ایجاد می‌شود. اگر به مطلب ” سنگ اسلب بوک مچ چیست؟ “ علاقه دارید، در ادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

چگونگی تولید و فراوری سنگ اسلب بوک مچ

برای تولید سنگ اسلب بوک مچ، در ابتدا بعد از استخراج این سنگ‌ها از معادن، سنگ‌ها را به صورت اسلب و یا تایل‌هایی با ضخامت 2 یا 3  سانتی متر برش می‌دهند و سپس عملیات ساب دهی به گونه‌ای صورت می‌گیرد که اولین اسلب بریده شده از یک سمت ساب خورده و اسلب کناری از سمت دیگر در جهت مخالف ساب زده شود. بعد از انجام این مرحله، با شماره گذاری دقیق اسلب‌ها به صورت جفت‌های دوتایی، سنگ اسلب بوک مچ ایجاد می‌شود. در ضمن در این نوع اسلب‌ها به منظور افزایش استحکام و مقاومت سنگ‌ها ، قبل از مرحله ساب زدن، تزریق اپوکسی انجام می‌شود.

از چه سنگ‌هایی برای تولید سنگ اسلب بوک مچ استفاده می‌شود؟

به طور معمول سنگ‌هایی را می‌توان به صورت سنگ اسلب بوک مچ در آورد که از نقوش و طرح‌های برجسته برخوردار می‌باشند. از جمله سنگ‌هایی که به صورت بوک مچ بسیار زیبا هستند، می‌توان به سنگ مرمر، تراورتن و بعضی مرمریت‌ها اشاره کرد و برخی سنگ‌ها مانند سنگ گرانیت و سنگ‌های لایمستون به دلیل سادگی و یکنواخت بودن قابلیت فراوری به صورت بوک مچ را ندارند. به همین دلیل سنگ‌هایی که طرح‌های ساده‌ای دارند و از کنار هم گذاشتن آن‌ها در کنار هم طرحی تشکیل نمی‌شود را به صورت بوک مچ فراوری نمی‌کنند. در حال حاظر با کشف معادن متعدد سنگ اسلب در کشور ما، دغدغه بسیاری از معماران و طراحان برطرف گردیده است. کشور ما دارای معادن زیادی از سنگ‌های مرمریت، گرانیت و تراورتن می‌باشد که نیاز طراحان و معماران را برطرف می‌کند. از سوی دیگر کشورهایی هم چون چین، ترکیه، هند، ایتالیا و… با به کارگیری انواع تکنولوژی‌ها اقدام به ساخت سرامیک اسلب نموده‌اند و سرامیک اسلب را وارد بازار جهانی کرده‌اند.

کاربرد‌های سنگ اسلب بوک مچ

به طور عمده از سنگ اسلب بوک مچ در طراحی فضاهای بزرگ همانند سنگ فرش هتل‌ها، تالارها و سالن‌های ورودی ، دیوارها و اتاق‌های کنفرانس استفاده می‌شود. امروزه نوع جدیدی از بوک مچ به صورت تایل روانه‌ی بازار شده که برای فضاهای کوچک و کانتر آشپزخانه مناسب می‌باشد. به طور کلی کاربردهای این نوع سنگ اسلب را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • دیواره‌ی داخلی ساختمان‌ها، شومینه و آسانسور
  • سنگ فرش سالن‌های بزرگ هم چون سالن پذیرایی، تالارها و هتل‌ها
  • فضا‌های دکوراتیو و دیوار پشت تلویزیون
  • مراکز تجاری لوکس
  • سرویس‌های بهداشتی لوکس و حمام مستر

نحوه‌ی قیمت گذاری سنگ اسلب بوک مچ

فراوری سنگ اسلب بوک مچ بسیار پیچیده است و از سختی‌های زیادی برخوردار می‌باشد پس متعاقبا از قیمت بالاتری نسبت به سنگ‌های دیگر برخوردار می‌باشد. قیمت این سنگ علاوه بر نوع و کیفیت سنگ مورد استفاده به طرح و نقش سنگ هم وابسته می‌باشد.

اگر مطالعه مطلب ” سنگ اسلب بوک مچ چیست ؟ “ برای شما مفید بوده است، برای مشاهده سایر مطالب ما به سایت ” مگا استون ” مراجعه فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *