بلاگ

سنگ اسلب فورمچ چیست؟

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 5, 2020

سنگ اسلب فورمچ چیست؟

به نحوه چیدمان دو یا چند سنگ اسلب به طوری که طرح‌های موجود در سنگ اسلب به صورت متقارن باشند، بوک مچینگ می‌گویند. بوک مچینگ در اصطلاح به معنای کتاب باز شده می‌باشد. از کنار هم قرار گرفتن دو سنگ اسلب در کنار هم بوک مچ و از کنار هم بودن چهار سنگ اسلب در کنار هم فورمچ ایجاد می‌شود. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم فورمچ یعنی تشکیل یک طرح از چهار سنگ قرینه در کنار هم. این نوع سنگ‌ها در چند سال اخیر در صنعت ساختمان سازی بسیار رایج شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در مطلب ” سنگ اسلب فورمچ چیست؟ “ به بررسی نحوه تولید و فراوری این سنگ و کاربردهای آن می‌پردازیم. اگر مطالعه این مطلب برای شما جالب توجه است، در ادامه با ” مگا استون ” همراه باشید.

چگونگی تولید سنگ اسلب فورمچ

فرایند تولید سنگ اسلب فورمچ، فرایندی پیچیده است که باید به آن توجه بسیاری داشت چراکه این فرایند از ابتدای استخراج سنگ از معدن شکل می‌گیرد. در ابتدا کوپ‌های سنگ را از معدن استخراج کرده سپس آن‌ها را کاملا گونیا برش می‌زنند، طوری که نقوش سنگ کامل باشد. سپس سنگ را به کارخانه‌های سنگ بری انتقال می‌دهند و در آن‌جا سنگ‌ها توسط دستگاه اره به ورقه‌های دو یا سه سانتی متری برش داده می‌شوند. سپس قبل از مرحله‌ی ساب، ورقه‌های سنگ باید به صورت قرینه سابیده شوند تا طرح بوک مچ ایجاد شود. پس از مرحله‌ی ساب و دوربری سنگ‌های اسلب، هر برگ سنگ اسلب را شماره گذاری می‌کنند و به صورت بوک مچ یا فورمچ در کنار هم قرار می‌دهند. نکته‌ی مهم و قابل ذکر این است که برای افزایش استحکام و مقاومت این نوع اسلب‌ها، قبل از مرحله‌ی ساب زدن تزریق اپوکسی انجام می‌شود.

سنگ‌های مورد استفاده در تولید سنگ اسلب فورمچ

به طور معمول برای تولید سنگ اسلب فورمچ از سنگ‌هایی می‌توان استفاده نمود که از نقوش و طرح‌های برجسته برخوردار باشند. از جمله سنگ‌هایی که طرح فورمچ آن‌ها زیبا می‌شود به سنگ‌های مرمر و تراورتن می‌توان اشاره نمود و سنگ‌هایی هم چون لایمستون و گرانیت به دلیل طرح ساده و یکنواختی که دارند قابلیت فراوری به صورت فورمچ را ندارند.

کاربردهای سنگ اسلب فورمچ

به طور معمول از سنگ اسلب فورمچ در طراحی فضاهای بزرگ هم چون سنگ فرش تالارها و هتل‌ها، دیوارها و سالن‌های ورودی استفاده می‌شود. از دیگر موارد استفاده‌ی سنگ اسلب فورمچ به دیواره‌ی داخلی ساختمان، شومینه و آسانسور، در مراکز تجاری لوکس، فضاهای دکوراتیو و فضای پشت تلوزیون و هم چنین سرویس‌های بهداشتی و حمام مستر می‌توان اشاره نمود. امروزه نوع جدیدی از فورمچ‌ها به صورت تایل تولید می‌شود که مناسب استفاده در فضاهای کوچک مانند کانتر آشپزخانه می‌باشد. ولی استفاده از اسلب‌های بزرگ بهتر است چراکه سبب می‌شود نقوش سنگ کاملا در امتداد هم قرار بگیرند و زیبایی آن چند برابر است.

نحوه‌ی تعیین قیمت سنگ اسلب فورمچ

ارزش و قیمت سنگ اسلب فورمچ به دلیل فرایند تولید پیچیده و ابعاد بزرگی که دارد، نسبتا بالا است اما با توجه به نوع سنگ، کیفیت فراوری و تولید و هم چنین نوع طرح و نقش ایجاد شده، قیمت‌های متغیری دارد. اگر مطالعه مطلب ” سنگ اسلب فورمچ چیست؟ “ برای شما مفید و جالب توجه بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما به وب سایت ” مگا استون ” مراجعه فرمایید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *