بلاگ

تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 5, 2020

تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی

یکی از مصالحی که از گذشته تا کنون، به وفور در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود سنگ است. عمدتا مصالح مورد استفاده در ساختمان‌ها با مرور زمان کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و مقاومت آن‌ها پایین می‌آید، اما سنگ ازآن دسته متریال‌هایی است که گذشت زمان تاثیری بر آن ندارد و همواره طبیعت خود را حفظ می‌کند. امروز از این متریال پر طرفدار هم در نمای خارجی ساختمان‌ها و هم در معماری داخلی استفاده می‌شود. به طور کلی سنگ‌ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. همان‌گونه که از نام سنگ طبیعی مشخص است، این سنگ در گذشت سالیان دراز توسط طبیعت شکل گرفته است. سنگ طبیعی از نقاط مختلفی از زمین استخراج می‌شود. محل قرار گیری سنگ طبیعی تعیین کننده‌ی نوع، رنگ و بافت آن می‌باشد. سنگ مصنوعی ساخته‌ی دست انسان است و در سال 1980 میلادی به بازار عرضه شد. خواست مردم برای دیدن سنگ‌هایی یکدست، محرک تولید این نوع سنگ‌ها بود. یک سنگ مصنوعی معمولا از مواد بتنی و سنگدانه تشکیل شده که با فشردن این مواد، سنگ مصنوعی ساخته می‌شود. اگر از دور به سنگ طبیعی و مصنوعی نگاه کنید، در نگاه اول تشخیص تفاوتشان ممکن است دشوار باشد. اما اگر نگاه ریز بینانه تری داشته باشید، می‌توانید تفاوت آن‌ها را تشخیص دهید. اگر به مطلب ” تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی “ علاقه مند هستید، در ادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

سنگ طبیعی

سنگ طبیعی ترکیبی از کانی‌ها و مواد معدنی می‌باشد و عنصر اصلی تشکیل دهنده‌ی آن، سیلیس می‌باشد. سنگ‌های طبیعی عبارتند از: دیوریت، کوارتزیت، تراورتن، مرمر، گرانیت و…. این سنگ‌ها از معادن طبیعی روی سطح زمین استخراج می‌شوند و در نمای خارجی و داخلی ساختمان استفاده می‌شوند. سنگ طبیعی زیبایی منحصر به فردی دارد و حس گرمی و صمیمیت منتقل می‌کنند. از مزیت‌های این سنگ‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 • سنگ‌های طبیعی عایق حرارتی می‌باشند و برای نصب آن‌ها نیازی به زیر سازی نیست.
 • سنگ‌های طبیعی در طیف گسترده‌ای از رنگ و طرح در طبیعت یافت می‌شوند و تنوع بالایی دارند.
 • قابلیت انعطاف پذیری و فرم گرفتن بر روی انواع سطوح را دارند.

از معایب این سنگ‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 • وزن این سنگ‌ها سنگین تر از سنگ مصنوعی می‌باشد و به همین سبب استفاده از آن وقت گیر است.
 • سنگ‌های طبیعی با گذشت زمان بر اثر عوامل جوی، ممکن است از بدنه ساختمان جدا شوند.
 • تغییرات آب و هوایی بر این سنگ‌ها تاثیر گذار است و باعث ایجاد ترک خوردگی و شوره بر سطح آن‌ها می‌گردد.

سنگ مصنوعی

سنگ‌های مصنوعی از ترکیب سنگ‌های طبیعی با موادی دیگر هم چون سیمان، افزودنی‌های پلیمری و… تشکیل می‌شوند. این سنگ‌ها به دلیل قابلیت‌هایی هم چون وزن سبک، نصب آسان، زیبایی و تنوع الگویی و رنگی بالایی که دارند، امروزه در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله سنگ‌های مصنوعی پرطرفدار در ساختمان سازی می‌توان، به سنگ آنتیک اشاره نمود. از مزیت‌های این سنگ به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 • سنگ‌های مصنوعی در مقایسه با سنگ‌های طبیعی وزن سبک تری دارند و در صورت استفاده در نمای خارجی ساختمان، اثرات تخریب کمتری در صورت وقوع زلزله به جای می‌گذارند.
 • سنگ‌های مصنوعی نسبت به جذب آب نفوذ ناپذیر می‌باشند.
 • محدودیتی در تولید ابعاد و اندازه‌های مختلف سنگ مصنوعی وجود ندارد و با توجه به کاربردی که دارند، می‌توانند در ابعاد مختلف تولید شوند.
 • استحکام و مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی دارند.
 • نصب آسان‌تری نسبت به سنگ‌های طبیعی دارند.
 • در گستره‌ی وسیعی از طرح و رنگ تولید می‌شوند.

تفاوت‌های اصلی بین سنگ طبیعی و مصنوعی

 • تفاوت در ظاهر: سنگ‌های طبیعی طی هزاران سال و با فرایندهای مختلف شکل می‌گیرند و ظاهر آن‌ها با زمان و طبیعت همراه می‌شود. در واقع هیچ کدام از صفحات سنگ طبیعی از نظر ظاهری مشابه صفحه دیگر نمی‌باشد. در صورتی که وقتی به سنگ‌های مصنوعی نگاه می‌کنیم، تکرار در رنگ و سبک کاملا مشخص می‌باشد.
 • هزینه: به طور معمول سنگ‌های مصنوعی به صرفه تر از سنگ‌های طبیعی می‌باشند. سنگ مصنوعی سبک تر می‌باشد و به دلیل شباهت صفحات سنگ مصنوعی با هم، فرایند نصب آن آسان تر می‌باشد.
 • دوام: از مهم ترین عوامل موثر در انتخاب سنگ، دوام سنگ می‌باشد. در اینجا سنگ طبیعی برنده می‌باشد. همانطور که در اطراف خود مشاهده می‌کنید در تمدن‌های قدیمی از سنگ طبیعی برای ساخت بناهای ماندگار استفاده شده که هنوز پابرجا می‌باشند.
 • تطبیق پذیری: از جمله مهم ترین مزایای سنگ مصنوعی، می‌توان به نصب آن بر روی بسترهای مختلف اشاره کرد.

اگر مطالعه مطلب ” تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی “ برای شما مفید بوده، برای مطالعه سایر مطالب ما به وب سایت ” مگا استون “ مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *