بلاگ

رزین اپوکسی چیست؟

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 28, 2020

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی از خانواده رزین‌ های دو جزئی است که شامل رزین و هاردنر می‌باشد. برای استفاده از این جز نسبت ترکیبی مشخصی تعرف می‌شود و با توجه به کاربرد آن با یکدیگر مخلوط می‌شوند و پس از آن در قالب یا روی سطح دلخواه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا پایه رزینی اساس کار محسوب می‌شود که برای سخت شدن به هاردنر احتیاج دارد.  پایه رزینی انواع مختلفی دارد. از جمله پرکاربرد ترین هاردنرها به به هاردنرهای پلی آمین و هارنردهای پلی آمید می‌توان اشاره نمود. در کارهای دکوراتیو معمولا از هاردنرهای پلی آمین استفاده می‌شود. این هاردنرها معمولا بی رنگ‌اند و قابلیت حلال پذیری ندارند. همانطور که اشاره شد این دو جز باید به نسبت مشخص، مطابق با دستورالعمل کارخانه تولیدکننده با یکدیگر مخلوط و استفاده شوند. برای پخت اولیه ترکیب رزین و هاردنر حداقل 24 ساعت زمان لازم است و پس از آن وارد مرحله بعدی پختگی می‌شود. اگر مطالعه مطلب ” رزین اپوکسی چیست؟ “ برای شما جالب توجه است، در ادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

چگونگی خشک شدن رزین اپوکسی

رزین اپوکسی با توجه به فرمولاسیونی که دارد بعد از گذشت حداکثر 24 ساعت، به صورت سطحی خشک می‌شود و برای سخت شدن کامل به حداقل هفت روز نیازمند می‌باشد تا پیوندهای شیمیایی بین رزین و هاردنر کامل شود. البته زمان خشک شدن و پخت رزین اپوکسی با توجه به نوع رزین وهاردنر، متفاوت است.

ویژگی‌های رزین و هاردنر

رزین ماده‌ای بی رنگ و بی بو است و در ضمن رزین ماده‌ای خنثی است و با هیچ چیز دیگری غیر از هاردنر واکنش شیمیایی نمی‌دهد. هاردنر ماده‌ای شیمیایی است که بر پایه الکل می‌باشد و برخلاف رزین یک ماده خنثی نیست و با محیط پیرامونش واکنش می‌دهد.

کاربردهای رزین اپوکسی

  • رزین اپوکسی کفپوش: از پرکاربردترین زمینه‌های استفاده از رزین، استفاده به عنوان کف پوش است. کف پوش اپوکسی انواع مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها عبارتند از کفپوش اپوکسی صنعتی مخصوص کارخانه‌ها با مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار شدید، کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک برای هدایت الکتریسیته ساکن، کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال برای بیمارستان‌ها و مراکز حساس به آلودگی، کفپوش اپوکسی سه بعدی که برای کف منازل و کارهای تزئینی استفاده می‌شود.
  • رزین اپوکسی سنگ: از اپوکسی سنگ برای فراوری سنگ و استحکام بخشی به پشت و روی سنگ اسلب استفاده می‌شود و در مرحله ی آخر برای جلادهی و درخشش فوق العاده سنگ به کار می‌رود.
  • رزین اپوکسی چوب: از رزین اپوکسی برای ساخت میز و اجسام دکوراتیو تلفیقی با چوب استفاده می‌شود که از کاربردهای استفاده از رزین به همراه چوب به ایجاد مقاومت در چوب و بستن منافذ آن و جلادهی و نمایش زیبایی چوب با کمک رزین اپوکسی می‌توان اشاره نمود. این کاربرد رزین امروزه بسیار پرطرفدار شده و درآمد خوبی دارد.
  • رزین اپوکسی تزئینی: این نوع رزین انواع مختلفی دارد که استفاده‌های متفاوتی هم چون استفاده برای ساخت بدلیجات، جواهرسازی، تابلوهای آبستره و ساخت ظروف حجمی و پذیرایی می‌توان اشاره نمود. این نوع از رزین هم بسیار پرطرفدار است و با توجه به این که شرایط کار با آن به نسبت ساده تر است و ابزار کمتری نیاز دارد، به خوبی می‌توان از آن کسب درآمد کرد.

در حال حاضر استفاده از رزین در صنایع مختلف بسیار پرطرفدار شده و لوازم خانه و دکوراتیو رزینی بسیار محبوب شده‌ اند. اگر مطالعه مطلب ” رزین اپوکسی چیست؟ “ برای شما مفید و جالب توجه بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما با ” مگا استون “ همراه باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *