بلاگ

سنگ در معماری ایرانی

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 28, 2020

سنگ در معماری ایرانی

استخراج و استفاده از سنگ در ساخت بناها در ایران دارای تاریخچه‌ای طولانی است. استفاده از سنگ در ایران به هزاره‌های نخست تمدن برمی‌گردد. چه به عنوان سنگ‌های ساختمانی و چه به عنوان سنگ‌های تزئینی. آثار به جا مانده از استفاده از سنگ در بناها در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای دوره ساسانی و دوره‌ی اسلامی به چشم می‌خورد. هم چنین تزئینات سنگی بیرون آمده از زیر خاک نشان از استفاده از سنگ در معماری ایرانی از گذشته تا کنون دارد. مراحل تولید و فراوری سنگ‌های تزئینی و نما که در طول زمان به روش سنتی در ایران وجود داشته است در سال‌های اخیر با تحولاتی اساسی همراه بوده است. قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر، از جمله افرادی است که به دلیل خدماتی که در خصوص کشف معادن و استخراج سنگ‌های معدنی و نما داشته، به پدر سنگ ایران شهرت دارد. او معادن بزرگی هم چون عباس آباد، آتشکوه و مرمریت جوشقان را کشف کرد. اگر به این مبحث و مطالعه مطلب ” سنگ در معماری ایران “ علاقه دارید، در ادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

تاریخچه استفاده از سنگ در ساختمان‌ها

قدمت استفاده بشر از سنگ به دلیل استفاده برای ساخت سکونتگاه‌ها به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد و مشاهده آثار باستانی هم چون اهرام مصر و هم چنین آثاری در رم و یونان و کشور ما ایران و با در نظر گرفتن امکانات فنی و تکنولوژی آن دوران، سبب شگفتی و حیرت بسیار می‌شود. مورخان قدمت استفاده از سنگ توسط بشر را بیش از دوازده هزار سال برآورد کرده‌اند. استفاده از سنگ‌ها با بلوک‌های بزرگ و غول پیکر شروع شد و به تدریج با پیشرفت علم و تکنولوژی از وزن آن‌ها کاسته و به بافت و دیگر نکات توجه بیشتری شد.

تخت جمشید نمادی از معماری سنگی در ایران

در ساخت تخت جمشید از دو نوع سنگ استفاده شده است. سنگ‌های آهکی به رنگ روشن که از کوه مهر استخراج می‌گردیده و سنگ‌های کبود رنگ که از معادن سیوند و معدن مجدآباد تهیه می‌شده است. این سنگ‌ها عمدتا به صورت بلوک‌هایی بزرگ که وزن آن‌ها کاهی از 40 تن بیشتر بوده است به محل مصرف حمل می‌شده و به اشکال زیبایی تراشیده می‌شدند. برای مثال وزن یکی از سرستون‌ های تخت جمشید به 17 تن می‌رسد.

آرامگاه کوروش کبیر

سنگ‌های مورد استفاده در ساخت پاسارگاد از چند نوع می‌باشند. یکی از این سنگ‌ها سنگ آهکی سفید رنگی می‌باشد که مشابه سنگ مرمر است و دیگری سنگی کبود و در بعضی قسمت‌ها هم از سنگ سیاه مرمرین که بسیار شکننده است استفاده شده است.

روند تکامل فراوری سنگ در ایران

در ایران برخلاف برخورداری از تمدن و قدمت چندهزار ساله تاریخی و وجود بناهای سنگی بسیار قدیمی، صنعت سنگ بری سابقه‌ی چندان طولانی‌ ای ندارد. اولین دستگاه برش سنگ که اره ‌ای با تیغه آهنی بود و با پودر سیلیس کار می‌کرد در حدود سال 1307 و همزمان با شروع ساخت کاخ مرمر ساخت شد. اولین کارخانه سنگ بری در ایران نیز در سال 1317 توسط آستان قدس رضوی در مشهد دایر گردید. تا سال 1345 تولید سنگ با همین شیوه ادامه داشت تا اینکه اولین سنگ بری که با تیغه‌های الماسی کار می‌کرد از خارج از کشور خریداری و نصب شد. در حال حاضر تعداد کارخانه‌های سنگ بری روز به روز در حال افزایش است و رشد چشم گیری داشته و نیاز ما به واردات را برطرف نموده است. اگر مطالعه مطلب ” سنگ در معماری ایران “ برای شما مفید و جالب توجه بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما با ” مگا استون “ همراه باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *