بلاگ

نقش سنگ در معماری خارجی

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 28, 2020

نقش سنگ در معماری خارجی

سنگ یکی از متریال‌های پرطرفدار و پر استفاده در دنیای ساخت و ساز از گذشته تا کنون می‌باشد. در زمان‌های گذشته، متریال اول و انتخاب نخستین انسان برای ساخت و ساز سنگ بوده است و سنگ نسبت به فلز کاربرد بیشتری داشته است. در حال حاضر و با پیشرفت و توسعه علم و تکنولوژی، سنگ‌هایی متنوع کشف شده‌اند که هرکدام با توجه به مکان استفاده و نوع کاربری که دارند در معماری داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌های به خصوصی هستند که این ویژگی‌ها در دیگر مصالح ساختمانی به چشم نمی‌خورد. قابلیت استحکام بالا در کنار زیبایی طبیعی سنگ‌ها و هم چنین ویژگی‌های دیگری هم چون شست و شوی آسان در کنار نفوذ ناپذیری، عایق بودن نسبت به حرارت و صدا و ده‌ها ویژگی دیگر سنگ را به یکی از محبوب ترین و رایج‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل نموده است. در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی‌های سنگ‌های ساختمان و ” نقش سنگ در معماری خارجی “ خواهیم پرداخت. اگر به این موضوع علاقه دارید درادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

دلیل استفاده از سنگ در معماری چیست؟

در واقع سنگ‌هایی که در معماری و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند، سنگ‌هایی با مقاومت بسیار بالا بوده و به دلیل ویژگی‌ها و خواص فیزیکی ای که دارند می‌توانند بهترین کاربری را به ما بدهند. هم چنین سنگ‌ها در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم بوده و بسیار کم دچار فروپاشی و تجزیه می‌شوند. از دیگر موارد مهمی که باعث شده از سنگ‌ها در معماری بسیار استفاده شود، راحتی دسترسی به آن‌ها و وفور سنگ‌ها در طبیعت است که در شکل و طرح‌های مختلف در طبیعت وجود داشته و استخراج می‌شود.

نقش سنگ در نمای سازه

می‌توان گفت مهم ترین نقش و کاربرد سنگ در معماری، نقش آن در طراحی نمای خارجی یک ساختمان است. برای طراحی و ساخت نمای خارجی یک سازه، از سنگ‌هایی با دوام بالا، مقاوم و با ظاهر جذاب استفاده می‌شود که در برابر عوامل مختلف محیطی هم چون سردی و گرمی هوا در طول شبانه روز، تابش نور آفتاب، برف و باران، بادهای شدید و … مقاومت بالایی داشته باشند. پس نکته بسیار مهم قبل از انتخاب نوع سنگ مورد نظر شما برای طراحی نما، بررسی ویژگی‌های آن و مقاومتش در برابر عوامل گفته شده است.

یکی از مهم ترین عوامل انتخاب نوع سنگ در معماری نمای سازه، موقعیت مکانی و جغرافیایی سازه می‌باشد. با توجه به اینکه سازه شما در منطقه سردسیر یا گرمسیر است، از سنگ‌های مختلفی می‌توان استفاده نمود. به عنوان مثال سنگ‌های سنگین و توپر انتخاب و گزینه مناسبی برای مناطق سردسیر هستند چراکه کمتر دچار از هم گسیختگی شده و باد و باران بر آن‌ها تاثیر جبران ناپذیری ندارد. از دیگر ویژگی‌هایی که سنگ سازه باید داشته باشد، عایق بودن نسبت به حرارت می‌باشد. به طور کلی برای نمای ساختمان باید از سنگ‎هایی با کیفیت بسیار بالا استفاده نمود که توانایی مقابله با عوامل طبیعی را داشته باشند و بتوانند در طول عمر سازه، به نیازهای افراد داخل ساختمان پاسخ بدهند. اگر مطاله مطلب ” نقش سنگ در معماری خارجی “ برای شما مفید و جالب توجه بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما به وب سایت ” مگا استون “ مراجعه فرمایید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *