بلاگ

کاربرد سنگ تراورتن در نما

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 28, 2020

کاربرد سنگ تراورتن در نما

سنگ تراورتن از انواع سنگ‌های آهکی می‌باشد که یکی از سنگ‌های پرطرفدار و پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این سنگ از ته نشین شدن رسوبات آب‌های داغ یا سرد در غارها تشکیل شده و درصد قابل توجهی از ترکیبات آن شامل کلسیم، استالاکتیت و استاگمتیت می‌باشند.این سنگ عمدتا به رنگ‌های قرمز، لیمویی، زرد، خاکستری، قهوه‌ای، سیاه و سفید دیده می‌شود و  می‌تواند دارای رگه یا فاقد آن باشد. از جمله عوامل تاثیر گذار بر شکل گیری رنگ و طرح سنگ‌های تراورتن ترکیبات موجود در آن‌ها هم چون آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها می‌باشد و هرچه درصد عناصر محلول در آب در این سنگ‌ها کمتر باشد، سنگ روشن تر خواهد بود. از دیگر مزایای این سنگ که سبب شده بسیار محبوب باشد یه زیبایی، صیقل پذیری عالی و مقاومت بالای این سنگ می‌توان اشاره نمود. این عوامل سبب شده تا استفاده از این سنگ در نماهای ساختمانی بسیار متداول و رایج شود. اگر مطالعه مطلب ” کاربرد سنگ تراورتن در نما “ برای شما جالب است، در ادامه‌ی این مطلب با ” مگا استون “ همراه باشید.

مزایا و معایب سنگ تراورتن

از جمله مزایای این سنگ به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • سطح این سنگ خنک می‌باشد و گزینه‌ ی مناسبی برای استفاده در پاسیوها و کناره‌های استخر مناطق گرمسیر می‌باشد.
  • این سنگ قیمت مناسبی داشته و در دسترس عموم است و از متری 40 هزار تومن شروع می‌شود.
  • دارای بافتی متخلخل می‌باشد و به طور طبیعی در برابر لغزش مقاوم است.
  • دارای بافتی منحصر به فرد می‌باشد که نمایی متفاوت و لوکس ایجاد می‌کند.
  • رنگ این سنگ‌ها ثابت بوده و کم رنگ نمی‌شوند.
  • سنگ تراورتن عایق صوتی و حرارتی می‌باشد.
  • سنگ تراورتنی که در نمای ساختمان استفاده می‌شود در برابر اشعه خورشید مقاوم بوده و نیازی به مراقبت ندارد.

از معایب این سنگ به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • این سنگ‌ها مقاومت پایینی در برابر سرما دارند.
  • در صورتی که این سنگ‌ها خیس باشند و دمای محیط به دمای انجماد برسد، این سنگ فورا خرد می‌شوند.
  • جذب آب بالایی دارند.

دلیل استفاده از سنگ تراورتن در نما پیست؟

سنگ تراورتن از جمله سنگ‌های پرطرفدار در طراحی نمای ساختمان می‌باشد. آن چه این سنگ را برای اجرای نمای ساختمان مناسب ساخته، وجود خلل و فرج در آن می‌باشد. این موضوع سبب شده، ملات به خوبی به پشت این سنگ چسبیده و برروی سطح مورد نظر قرار گیرد و در گذر زمان از سقوط آن جلوگیری می‌شود. در ضمن وجود این حفره‌ها سبب شده که این حفره‌های خالی با هوا پر شده و فضای مناسبی برای خنثی کردن انقباض و انبساط سنگ ایجاد شود. سطح این سنگ نه به صافی مرمر و نه به زبری گرانیت می‌باشد و اگر جسم سنگینی به روی آن کشیده شود خراشیده می‌شود. آن چه که بر مقاومت این سنگ تاثیر می‌گذارد، نصب صحیح آن می‌باشد. برای تمیزکردن این سنگ بهتر است هر سه تا پنج سال نسبت به سیلر زدن آن اقدام شود. نکته مهم در تمیزکردن این سنگ‌ها این است که در ابتدا باید سطح مورد نظر جارو شده و از هرگونه گرد و خاک پاک شود.

اگر مطالعه مطلب ” کاربرد سنگ تراورتن در نما “ برای شما مفید بوده است، برای مطالعه سایر مطالب ما به وب سایت ” مگا استون “ مراجعه کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *