بلاگ

سنگ تراورتن چیست؟

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 5, 2020

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن از جمله سنگ‌های تزئینی پرطرفدار می‌باشد که در دسته‌ی سنگ‌های آهکی متخلخل قرار می‌گیرد. سنگ‌های تراورتن در واقع از رسوبات چشمه‌های آب گرم به جا مانده اند و حفره‌های روی این سنگ‌ها ناشی از گازهای محبوس در همین چشمه‌های آبگرم می‌باشد. تنوع بالا در رنگ و الگوی سنگ‌های تراورتن آن‌ها را به انتخابی فوق‌‌‌العاده برای طراحی نمای ساختمان‌ها، دیوارهاف کف پوش‌ها و سنگفرش‌ها تبدیل کرده است. در ضمن تنوع بالایی که در میزان تخلخل و کیفیت این سنگ‌ها وجود دارد، دست طراحان و کارفرمایان را برای انتخاب باز گذاشته است. این سنگ به دلیل تنوع بالایی که دارد، برای استفاده از آن هیچ محدوده‌ی فضایی تعریف نشده است. تراورتن‌ها در هر دو فضای خارجی و داخلی ساختمان‌ها قابل استفاده هستند. اگر شما هم از طرفداران این نوع سنگ هستید، در ادامه مطلب ” سنگ تراورتن چیست؟ ” با ” مگا استون ” همراه باشید.

ویژگی‌های سنگ تراورتن

سنگ تراورتن در گذشته به عنوان یکی از لوکس ترین و گران قیمت ترین سنگ‌های تزئینی به شمار می‌رفت، اما هم اکنون با توجه به افزایش تولید و عرضه به بازار و افزایش تنوع، جایگاه گسترده تری در ساخت و سازها پیدا کرده است و حتی به عنوان سنگ فرش، کف پوش سالن‌های تشریفاتی و استخرها و به عنوان راه پله نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ تراورتن بهترین گزینه برای محیط‌هایی با آب و هوای گرم می‌باشد و قیمت مناسبی که دارد در مقابل کارایی و طول عمری که دارد، هر خریداری را مجذوب خود می‌کند. حفره‌های فراوانی که در بافت این سنگ وجود دارد؛ سبب می‌شود که سطح این سنگ، صیقلی و لیز نباشد و انتخاب مناسبی برای کف مکان‌هایی باشد که رطوبت بالایی وجود دارد. برای مثال از این سنگ در کف استخر‌ها استفاده می‌شود که علاوه بر زیبایی به دلیل تخلخلی که دارد سبب می‌شود کف استخر، صیقلی و لیز نباشد. بافت این سنگ به صورتی می‌باشد که لایه خارجی آن می‌تواند، برخلاف دمای بالای محیط خنک بماند.

 انواع سنگ تراورتن

سنگ‌های تراورتن به دلیل داشتن حفره، دارای خاصیت عایق حرارتی و صوتی می‌باشند. این سنگ دارای مقاومت به نسبت خوبی می‌باشد. سنگ تراورتن به دو صورت موج دار و بدون موج برش داده می‌شود. از بین انواع تراورتن‌های موجود، تراورتن‌های سفید که رگه‌هایی رنگی و تخلخل یکتواخت تری دارا می‌باشند، از کیفیت بالاتری برخوردار می‌باشند. ظاهر زیبایی که این سنگ‌ها دارند در واقع ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه‌های مختلف آن می‌باشد. در بازار ایران مهم ترین پارامتر برای قیمت سنگ تراورتن رنگ سنگ می‌باشد، که هر چه قدر رنگ سنگ به رنگ‌های روشن نزدیک تر باشد قیمت آن سنگ گران تر خواهد بود. از جمله مهم ترین معادن سنگ تراورتن در ایران به تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری، تراورتن آذر شهر، تراورتن سیلور کاشان، تراورتن شکلاتی آقا محمدی و تراورتن ابیانه می‌توان اشاره نمود.از جمله تراورتن‌های صادراتی ایران تراورتن سیلور، تراورتن قرمز آذرشهر، تراورتن لیمویی و تراورتن دره بخاری را می‌توان نام برد. استفاده از سنگ تراورتن به شکل اسلب عمدتا در مکان‌های لوکس و ویژه استفاده می‌شود. امروزه این سنگ از پرطرفدارترین سنگ‌های مورد استفاده در معماری است که روز به روز استفاده از آن بیشتر می‌شود.

اگر مطالعه مطلب ” سنگ تراورتن چیست؟ “ برای شما جالب توجه است، برای مطالعه سایر مطالب ما به وب سایت ” مگا استون “ مراجعه فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *