بلاگ

اسکوپ چیست؟

توسط در اخبار و مقالات دسامبر 5, 2020

اسکوپ چیست؟

سنگ یکی از مصالح پر طرفدار در طراحی نما می‌باشد، چرا که از لحاظ معماری و و بحث زیبایی شناسی در این حوزه، به ساختمان انسجام و هویت می‌بخشد.همچنین سنگ از جمله مصالحی است که امروزه و با توجه به آلودگی‌های زیاد شهری، دیرتر از مصالح دیگر کثیف می‌شود و دوام بیشتری دارد و در ضمن تمیز کردن آن بسیار آسان تر است. با وجود تمام این ویژگی‌های مثبت اما سنگ به دلیل سطح صاف، صیقلی و عدم وجود خاصیت مکندگی نمی‌تواند به طور کامل به ملاتی که در پشت آن قرار می‌گیرد متصل گردد. به خصوص سنگ‌های گرانیت که سطحی کاملا صاف و مکش آب بسیار پایینی دارند. زلزله نیز یکی از مهم ترین دلایل افتادن سنگ‌های نما به شمار می‌رود، که باعث وارد آمدن خسارت‌های مالی و گاها جانی می‌شود. حال چاره چیست؟ به روش‌هایی که برای جلوگیری از سقوط سنگ و اتصال مابین سنگ و ملات صورت می‌گیرد، در اصطلاح ” اسکوپ کردن سنگ “ می‌گویند. اگر به مطلب ” اسکوپ چیست؟ “ علاقه مند هستید، در ادامه با ” مگا استون “ همراه باشید.

دلیل اسکوپ کردن سنگ چیست؟

اسکوپ کردن سنگ در واقع راه حلی است که برای ایمن کردن سنگ نما و قلاب نمودن آن به ملات استفاده می‌شود. به کار بردن اسکوپ سبب می‌شود که سنگ‌های کار شده به صورت ایستاده و عمودی و سنگ‌های مورد استفاده در نمای ساختمان‌ها، از استحکام و دوام بیشتری برخوردار شوند و با سقوط خود باعث ایجاد خسارت‌های جانی و مالی نشوند. اسکوپ کردن سنگ‌ها به قدری مهم می‌باشد که در ساختمان‌های بلند و برج‌ها برای نصب سنگ‌های نما از ریل برای مهار کردن سنگ‌ها استفاده می‌گردد.

انواع روش‌های اسکوپ سنگ‌ها

  • لقمه گذاری: لقمه گذاری یکی از روش‌های بسیار ساده در اسکوپ کردن سنگ‌ها می‌باشد. در این روش دو یا چند سنگ لقمه‌ای را به پشت سنگ مورد استفاده در نما می‌چسبانند، سپس سنگ مورد نظر را با استفاده از سیستم دوغابی نصب می‌کنند.
  • به کارگیری سیم مفتول برای نگه داشتن سنگ: در روش مذکور، دو سر سنگ مورد نظر برای استفاده در نمای ساختمان را با به کارگیری ابزار مناسب شیار می‌دهند. سپس یک مفتول آهنی به قطر 2 میلی متر را از این شیار‌ها عبور داده و آن‌ها را به هم گره می‌زنند و با این کار سبب می‌شوند که سیم‌ها به پشت ملات گیر کنند و سنگ را نگه دارند.
  • به کارگیری اسکوپ‌های دو پایه: این اسکوپ‌ها از لحاظ شکل ظاهری، به صورت یک قطعه سیم مفتولی از جنس استیل می‌باشند که دو قطعه به نام بالچه دارند. چگونگی اتصال این اسکوپ‌ها به پشت سنگ‌ها ساده می‌باشد و به وسیله‌ی چسب می‌توان آن‌ها را به سنگ متصل نمود و برای نصب با دوغاب آماده نمود. وظیفه‌ی بالچه‌های ذکر شده این است که مسیر را برای رفتن دوغاب به سطوح پایین تر هموار کنند.
  • به کارگیری اسکوپ‌های سه پایه: روش استفاده و روند کاری این نوع از اسکوپ‌ها همانند اسکوپ‌های دو پایه می‌باشد، ولی با این تفاوت که لبه‌ی سومی نیز دارند که درون یک شیار ایجاد شده درون سنگ قرار می‌گیرند و سپس با استفاده از چسب سنگ محکم می‌شوند.
  • به کار گیری اسکوپ پروانه‌ای: در این روش در ابتدا شیری را با زاویه‌ی 45 درجه روی سنگ ایجاد می‌کنند و سپس قطعه مورد نظر را به صورت پروانه‌ای درون سنگ قرار می‌دهند. در ادامه بعد از دوغاب ریزی، سیمان و دوغاب اطراف این سیم‌ها را گرفته و سنگ را محکم در جای خود نگه می‌دارد.
  • یه کارگیری اسکوپ z : همان طور که از نام این قطعه مشخص می‌باشد، این قطعه به شکل z می‌باشد و برای نصب آن در ابتدا یک شیار روی سنگ ایجاد می‌کنند و در ادامه عملیات نصب و دوغاب دهی سنگ مورد نظر را انجام می‌دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *