5 سنگ پرکاربرد در صنعت ساختمان - مگا استون
5 سنگ پرکاربرد در صنعت ساختمان

سنگ ها از اصلی ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و سازها و تزئینات و نمای ساختمان ها می باشند . از زمان های قدیم استفاده از انواع سنگها مورد استفاده قرار گرفته شده , موجب  ثبات و جذابیت زیبایی در سازه ها بوده و هستند.
سنگ ها دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و خواص منحصر به فردی دارند که آن ها را برای مصارف مختلف در صنعت ساختمان مناسب می کند. نگاهی دقیق و جذاب  به برخی از محبوب ترین سنگ ها خواهیم داشت.

سنگ گرانیت

گرانیت از جمله سنگهای آذرین دانه درشت است که از کوارتز، فلدسپات و میکا تشکیل شده است. سنگ گرانیت یکی از مقاوم ترین و بادوام ترین سنگ های ساختمانی در برابر عوامل جوی، سایش و فرسایش می باشد که بسیارمقاوم است.
سنگ گرانیت اغلب برای کانترها، کف و سایر مناطق پرتردد در خانه ها و ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شود. سنگ گرانیت دارای طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها موجود است که آن را برای انتخاب یک سنگ جذاب برای دکوراسیون تبدیل می کند. استفاده از سنگ گرانیت در کارهای ساختمانی و تزئینی نیاز به ظرافت کاری بالایی می باشد که پیشنهاد ما استفاده از چسب سنگ گرانیت می باشد

ویژگی های سنگ گرانیت

 • مقاومت بسیار زیاد در برابر ضربه و سایش
 • مقاوم در برابر عوامل محیطی
 • تنوع در رنگ و ظاهر
 • مقاوم در برابر نفوذ آب
 • سختی بالا
 • استحکام و دوام بالا

سنگ گرانیت

موارد استفاده از سنگ گرانیت

 • بیشترین و متداول ترین ازموارد پر استفاده از سنگ گرانیت  در اپن آشپزخانه ، سنگ کابینت و به طور کلی کانتر و پیشخوانها است .
 • کفسازی قسمت های مختلف ساختمان
 • استفاده سنگ گرانیت در پله ها و معابر به دلیل قوی بودن و بادوام ترین در سنگ های ساختمانی  است
 • یکی از رایج ترین کاربردهای سنگ گرانیت، ساخت بناها برای سنگ مزار است. زیرا از ماندگاری بالاییدر برابر عوامل محیطی و جوی دارند 

 

سنگ مرمر

سنگ مرمر از دسته سنگهای دگرگونی است که از کربنات کلسیم ساخته شده است و به دلیل زیبایی ، استحکام و انعطاف پذیری دارای اعتبار و ارزش بالایی می باشد.  سنگ مرمر عموما برای ساخت بناهای گران قیمت , قصرها و تالارها  و بناهای تاریخی و همچنین برای ساخت مجسمه ها و اشیاء تزئینی و زینتی کاربرد دارد . سنگ مرمر برای استفاده در کفپوش ها، کانترها و سایر موارد داخلی ساختمان طرفداران زیادی دارد .

انواع سنگ مرمر

 • سنگ مرمر سفید

سنگ مرمر سفید یکی از معروف ترین انواع سنگ های مرمر است که دارای ساختاری سفید با رگه های طلایی است . از معروف ترین معادن مرمر سفید , معدن مرمر سفید در ایتالیا می باشد. در داخل کشور نیز می توان از معادن مرمر سفید کوروه سنندج و ده رستم بم صحبت کرد. مثل مرمر سفید همانطور که از نامش مشخص است سنگ سفیدتر و خالص تری می باشد ، که موجب گرانقیمت تر شدن سنگ مرمر سفید شده است.

 

 • سنگ مرمر صورتی

نام دیگر سنگ مرمر صورتی , سنگ مرمر خانم نیز شناخته می شود. معادن اصلی سنگ مرمر صورتی از معادن هندی و معادن نقده در آذربایجان غربی استخراج می شود، رنگ اصلی این سنگ سفید دارد و  دارای رگه و هاله ایی به رنگ های صورتی و سبز است ، که این رگه ها و  هاله های صورتی موجب توجه بیشتری به خود جلب می شود. به علت کیفیت و زیبایی بالای سنگ مرمر صورتی هند واضح است که قیمت سنگ مرمر صورتی هندی بالاتر از قیمت سنگ مرمر صورتی نقده است.

سنگ مرمر صورتی

 • سنگ مرمر سبز

سنگ مرمر سبز یکی از رایج ترین سنگ های مرمری است که در مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد . این سنگ دارای تم رنگی غالب راه راه سبز و گاهی سفید و طلایی است. البته این تم رنگی بسته به نوع سنگ‌های معدنی از رنگ کم‌رنگ تا سبز پررنگ متغیر است و در صورت وجود در حین تغییر شکل سبز می‌شود.

سنگ مرمر سبز

 • سنگ مرمر قرمز

رنگ زمینه این سنگ مرمر قرمز، از تیره به روشن، با هاله های طلایی و سفید است. سنگ مرمر قرمز یک سنگ لوکس است و بیشتر برای فضاهای داخلی و مصارف تزئینی استفاده می شود.

کاربرد سنگ مرمر

سنگ مرمر به دلیل قابلیت عبور نور و نادر بودن آن، عمدتاً در نماهای داخلی ساختمان و در دکوراسیونهای داخلی و زینتی کاربرد دارد . به همین دلیل عمدتا در مکان های مجلل مانند لابی هتل یا پیشخوان ساختمانهای گران قیمت استفاده می شود.
از دیگر کاربردهای سنگ مرمر استفاده در پیشخوان و مصنوعات سنگی مانند طاقچه های مجسمه، دیوارهای لابی، کف ساختمان های مجلل اشاره کرد. البته استفاده از سنگهای مرمر برای زیبایی بیشتر منوط به استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت می باشد که از آن جمله می توان چسب سنگ مرمر اشاره کرد و همچنین محصولاتی برای روشویی سنگ مرمر می باشد .
به طور کلی مکان هایی که می توان از این سنگ استفاده کرد عبارتند از:

 • نمای داخلی
 • درخت مرمر
 • ستون
 • نیمکت و سینک سنگی
 • لابی
 • قاب آسانسور
 • گلدان و مجسمه
 • سنگ قبر مرمر

سنگ آهک

سنگ آهک از دسته سنگ های رگه ای است که از کربنات کلسیم ساخته شده است و به دلیل استحکام، دوام و انعطاف پذیری، اغلب به عنوان مصالح ساختمانی پر کاربرد به شمار می رود. سنگ آهک اغلب در ساخت ساختمان ها، بناهای تاریخی و دیوارهای حائل استفاده می شود. همچنین در بناهای بتن پر استفاده می باشد و یک انتخاب درست و مطلوب برای کف و سقف است.

ماسه سنگ

ماسه سنگ از انواع سنگ رسوبی است که ز دانه های معدنی به اندازه ماسه و قطعات سنگ تشکیل شده است. به دلیل استحکام و دوام آن، اغلب برای ساخت ساختمان ها، بناهای تاریخی و دیوارهای حائل استفاده می شود.
ماسه سنگ همچنین به عنوان یک ماده تزئینی به ویژه در طراحی منظره و باغ  و مناظر بیرونی و طبیعی استفاده می شود.
تراورتن نوعی  از سنگ آهک است که از رسوب کربنات کلسیم در چشمه یا غار آب گرم به وجود می آید.
با شکل خاصی از سوراخ ها و حفره ها مشخص می شود و اغلب به عنوان تزئین در خانه ها و ساختمان ها استفاده می شود. تراورتن اغلب در کفپوش ها، دیوارپوش ها و روی میز استفاده می شود.

سنگ کوارتزیت

کوارتزیت از دسته سنگهای دگرگونی است که از کوارتز تشکیل شده است. سنگ کوارتزیت به دلیل دوام و مقاومت در برابر آب و هوا گزینه ای مناسب برای کف، میز و سایر مناطق پرتردد می باشد. کوارتزیت همچنین در ساخت ساختمان ها، بناهای تاریخی و دیوارهای حائل استفاده می شود.
تخته سنگ کوارتزیت از سنگهای دگرگونی ریزدانه است که  از کانی های رسی تشکیل شده است.
سنگ کوارتزیت به خاطر دوام، مقاومت در برابر آب و هوا و ظاهر جذابش معروف است. تخته سنگ اغلب برای پوشش سقف، کفپوش و دیوارها استفاده می شود. همچنین به عنوان یک عنصر تزئینی در باغ و طراحی باغ استفاده می شود.

سنگ کوارتزیت

و در پایان می توان گفت انواع مختلفی از سنگ در دسترس است که هر کدام دارای خواص و کاربردهای منحصر به فردی هستند. از اینکه  به دنبال چه متریالی برای ساخت و ساز یا دکوراسیون باشید، ممکن است سنگی برای رفع نیاز شما وجود داشته باشد. در انتخاب سنگ، موارد زیاد مهمی دخیل هستند که از آن جمله به عواملی مانند دوام، ظاهر و هزینه را در نظر بگیرید و همچنین مصالح مورد استفاده مانند شن و ماسه و یا چسب سنگ و نوع زیر ساختها بسیار مهم می باشند تا مطمئن شوید که بهترین انتخاب را برای پروژه خود دارید.

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =